Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariánské Lázně

 

Historie města

Místo, kde dnes leží Mariánské Lázně, bylo v dávných dobách plné bažin a zcela pusté.
V roce 1197 založil mocný šlechtic Hroznata klášter v Teplé, pod jehož správu patřil i pozemek dnešních lázní. Mniši byli také první, kteří zaznamenali slaný pramen v lesích a dokonce se snažili zde těžit sůl. Tato sůl byla později úspěšně prodávána jako projímadlo.

ářčáář

Za vlády Marie Terezie byly minerální vody opět analyzovány a v tomto období se také poprvé objevuje název Marienbad.

Mariánské Lázně se staly také dějištěm několika politických jednání. V roce 1904 se zde setkal Edward VII. se svým rakouským protějškem - císařem Františkem Josefem I. V dalších letech zde proběhla jednání mezi Británií a Ruskem či Bulharskem.

O léčivých účincích minerálních vod mezitím začaly kolovat různé zvěsti a k pramenům zamířili první nemocní. Klášterní představitelé pak nechali vyčistit prameny a upravit cestu k nim. Mniši začali plnit léčivou vodu do sudů a posílali ji do dalších klášterů. První pokusy založit lázně se však nepodařily. Místní obyvatelé lázním nedůvěřovali. ářčáář 

Po první světové válce a vzniku Československé republiky se do lázní opět vrátili hosté. Prudký růst dopravy přilákal další návštěvníky a lázně musely řešit ubytovací problémy.

Záhy však přišla ekonomická krize, která další rozvoj města zastavila. Druhá světová válka naštěstí město ušetřila a tak lázeňský ráz města zůstal zachován.

Po poválečném odsunu německých obyvatel a po výměně obyvatelstva Mariánské Lázně chátraly. Obrat nastal až po roce 1989, kdy se město opět naplno vrátilo k lázeňství

.

Divadlo v Mariánských Lázních

Ke kulturnímu životu v Mariánských Lázních neodmyslitelně patří městské divadlo, jehož počátky sahají až do roku 1820, kdy se začaly uvádět první hry v prozatimním dřevěném divadle.

Klasické kamenné divadlo bylo postaveno v roce 1868, tedy krátce po vyhlášení Mariánských Lázní městem. Slavnostně bylo divadlo otevřeno 17. srpna 1868

.

V roce 1952 bylo divadlo přejmenováno na Divadlo N.V. Gogola u příležitosti oslav ruské literatury.

Divadlo N. V. Gogola, které dnes uvádí klasická i moderní díla a představuje různé divadelní soubory, je ozdobou Mariánských Lázní

ářčáář

Kostely v Mariánských Lázních

Zdejší Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který stojí uprostřed Goetheho náměstí, patří mezi vzácné kulturní památky.

Zajímavou památkou je také Evangelický kostel, na jehož varhanech koncertoval v roce 1923 Albert Schweitzer

.

Více než sto let stojí v Mariánských Lázních také Pravoslavný kostel sv. Vladimíra, který byl postaven především pro lázeňské hosty z Ruska.

Hosté přijíždějící z Anglie zase iniciovali výstavbu Anglikánského kostela.

 

ářčáář

Muzea v Mariánských Lázních

Máte-li zájem o historii, rozhodně Vám doporučujeme návštěvu Městského muzea, které je věnováno historii lázeňství, osobnosti J.W. Goetheho a také geologickým a přírodním podmínkám v této oblasti. Pokud Vás zajímá osobnost významného polského hudebního skladatele Fryderyka Chopina, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Domu Chopin, kde najdete expozici věnovanou jeho návštěvě v Mariánských Lázních

. 

Kulturní akce v lázeňském centru

Společenský dům Casino je místem, kde se pravidelně konají četné kulturní akce

K životu lázní patří každoročně Chopinův hudební festival.

Různé kulturní akce organizují také některé lázeňské hotely, např. hotel Hvězda - Skalník či hotel Nové Lázně.

Na lázeňské kolonádě se v průběhu sezóny pořádají pravidelné koncerty, které zpříjemňují pobyt lázeňským hostům.

Tradiční součástí kulturního života v Mariánských Lázní se také stalo každoroční slavnostní zahájení sezóny spojené se svěcením pramenů, které probíhá druhý květnový víkend v roce.

.konal 1. mezinárodní filmový festival. 

Sport v Mariánských lázní

Mariánské Lázně jsou rájem letních i zimních sportů. Vděčí za to nádherné okolní přírodě s ideálními terény a vysoké nadmořské výšce. Nabídku doplňuje velký výběr indoor sportů.

Indoor aktivity

Plavecký bazén 25m

Fitness

Squash

Tenis

Indoor Golf

Zimní stadion

Jezdecká hala

Sálové sporty

Outdoor aktivity

Léto

golf

Turistika

Cyklistika

Minigolf

Jízda na koni

Tenis

P

Yachting

Rybolov

Lov

Sportovní letiště

 řírodní koupališti s písčitou pláží

Zima

Bìžky

Sjezdové lyžování

Zimní stadion